Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po stopách Julia Kugyho – Julské Alpy 2016


Treky – Via ferraty – VHT - Turistika – Ledovcové výstupy – Relax – Dovolená
Parta nadšenců ze Žamberka pořádá v roce 2014 desetidenní poznávací výlet na treky a ferraty, tentokráte s podtitulem:

Po stopách Julia Kugyho
Julské Alpy 2016

aneb poznejme krásu přírody na pomezí
Slovinska a Itálie

Julské Alpy jsou nejvyšším pohořím Slovinska. Geograficky patří k soustavě Jižních vápencových Alp a dělí se na dvě základní skupiny.Západní Julské Alpy /území Itálie/ a na Východní Julské Alpy /ležící na území Slovinska/. Řeka Sava odděluje na severu Julské Alpy od pohoří Karavanky, na východě pak Lublaňská kotlina od Savinjských a Kamnických Alp. Jižní hranice Julských Alp přechází nijak jednoznačně do pohoří Kras.
Italská část je na severu oddělena tokem říčky Rio Bianco od pohraničních Karavanek, později k jihu se točící řeka Fella odděluje Julské Alpy od Karnských Alp. Jižní hranice není ničím tvořena, hory se pozvolna snižují do friulských rovin.

julijske-alpe1.jpg

  Slovinské Julské Alpy (Julijske Alpe)
Nejzápadnější skupinou je oblast Mangart (2679m)–Jalovec (2645m), která přímo sousedí s italskou částí. Jsou zde dvě významná sedla Predel a Vršič. Pramení zde řeka Sava Dolinka. Kromě zmíněných obou vrcholů dávajících celé skupině jméno, zde najdeme ještě další významné vrcholy a to Mojstrovka (2366m) a Bavški Grintavec (2347m). Na jihu na tuto horskou část navazuje skupina Kaninu (2587m). Najdeme ji na jihozápadě území Julských Alp a představuje svérázné území s vysoko položenou krasovou a pustou planinou a s jediným opravdovým ledovcem Julských Alp (pod Kaninem na italské straně masivu). K výstupům lákají i další vrcholy jako: Prestreljenik (2499m), Rombon (2208m) a Jerebica (2126m). Východně od sedla Vršič se zvedá velmi zajímavá horská skupina Razoru a Prisojniku. Tvoří ji několik mohutných vrcholů, které jsou mezi sebou pospojovány sítí velmi odvážně vedených zajištěných cest. Vedle nejpopulárnějšího vrcholu skupiny Prisojniku (2547m) je to nádherný štít Razor (2601m), dále Stenar (2501m) a Križ (2410m). Na tuto oblast přímo navazuje druhá nejvyšší část slovinských Julských Alp, skupina Škrlatice–Martuljeku. Leží na sever od sedla Luknja a končí v údolí řeky Sava Dolinka. Na plošně malém území najdeme asi největší koncentraci vysokých skalnatých štítů, spadajících prudce do údolí. Mimo samotného vrcholu Škrlatica (2740m) a pyramidového vrcholu Špik (2472m) jsou ostatní vrcholy turisticky nepřístupné.  Na jih od této krásné a divoké skupiny se nad dolinou Vrata tyčí nejvyšší oblast Julských Alp – skupina Triglavu. Na jih klesají hory mírně do údolí Triglavských jezer a na východ se přes oblast Pokljuka pozvolna narovnávají, až přejdou v Lublaňskou kotlinu. Samotný hlavní vrchol Triglav (2864m) je nejvyšším vrcholem nejen Julských Alp, ale i celého Slovinska a je dobře zpřístupněn celou škálou cest nejrůznější obtížnosti. V jeho okolí je několik neméně atraktivních a poměrně dobře dostupných vrcholů: Cmir (2393m), Rjavina (2532m), Kanjavec (2569m) a další. Poslední horskou skupinou je hřeben Bohinjských hor a Krnu (2244m). Hory zde již postrádají svůj velehorský charakter a jsou z větší části porostlé horskými loukami.

alpi-giuile.jpg

Italské Julské Alpy (Alpi Giulie)
Dle charakteru jednotlivých horských celků dělíme pohoří do několika skupin. Na severovýchodě je to skupina Mangartu s dominujícím Mangartem (2677m), Veunzou (2340m) a Ponza Grande (2274m). Údolí řeky Rio Lago ji odděluje od nejvyšší skupiny Západních Julských Alp – skupiny Višské a Montažské. Zde ční k nebi nejvyšší a nejznámější štíty pohoří Jof di Montasio (2753m) a Jof di Fuart (2666m), spojené dlouhým a vysokým hřebenem. Hluboká soutěska řeky Dogna dělí tuto část hor od podstatně nižšího hřebene Jof di Dogna (1961m) a Due Pizzi (2008m). Na jih od Rio del Lago a Raccolana leží poslední významná skupina Canin (2587m), která má hřebenovou hranici se Slovinskem.julius-kugy.jpg

Historie: Julské Alpy jsou jedním z mála pohoří, které dostalo své jméno již v dávné minulosti. Jsou pojmenovány podle římské osady Forum Iulii, kde vládl rod Juliovců (tato osada se rozkládala v místě dnešního města Cividale). Novodobá historie je spojena s těžkými boji v období 1 světové války a s obdobím národně osvobozeneckého boje během 2 světové války. Julské Alpy jsou nerozlučně spjaty se jménem pionýra horolezectví a nadšeného propagátora krásy těchto hor, Dr. Julia Kugyho. Jeho osobnost připomíná socha v dolině Trenta pod sedlem Vršič.

PROGRAM:

Trek s výstupy – Letošní dovolená je hlavně stavěná na treky s překrásnými výhledy do kraje. Jednodenní výlety můžeme různě kombinovat s výstupy na snadnější vrcholy či treky formou přechodů z údolí do údolí. Je možná i nenáročná turistika pro starší generace či rodiny s dětmi. Každý si volí program dle libosti a náročnosti. Výlety do horských oblastí budou vcelku snadné, a pokud to půjde, využijeme i místní lanovky. Vrcholy se snažím volit snadné, přesto však nechám na každém, zda tam bude chtít lézt.

Zajištěné cesty – V okolí našeho ubytování se nachází tolik zajištěných cest, že bychom se mohli věnovat jen tomuto druhu zábavy. Nacházejí se zde snadné terény s dětskou obtížností F, až po náročné sportovní cesty TD. Ferraty jsou zde vedlejším produktem první světové války, tak jako v Dolomitech a začali vznikat již v letech 1914.

NP a přírodní krásy – Kdo nebude mít ambice či chuť zdolávat vysoké kopce, tak má možnost navštívit i jiné krásy Julských Alp. Je zde spousta jezer, pramení zde dvě význačné řeky, je zde několik úchvatných vodopádů.

Podrobnosti o tom, co tam podnikneme, bych každý večer rozebral a domluvil se dle počasí.

Ferraty – obtížnost - místo:
Pokud to půjde, zkusíme projít všechny J J J

Připravil jsem si pro vás cca 22 zajištěných cest od nejlehčích po opravdu těžké:

01) Tominškova pot - Klettersteig A/B /Triglav-Slovinsko/
02) Prag pot - Klettersteig A /Triglav-Slovinsko/
03) Bambergova pot - Klettersteig C/D /Triglav-Slovinsko/
04) Scala Pipan – Klettersteig B /Jôf di Montasio-Itálie/
05) Findeneggweg - Klettersteig A/B /Jôf di Montasio-Itálie/
06) Sentiero attrezzato Ceria Merlone B/C /Jôf di Montasio-Itálie/
07) Sentiero attrezzato Leva – B /Jôf di Montasio-Itálie/
08) Škrlatica - Klettersteig B/C /Škrlatica-Slovinsko/
09) Via Italiana - KlettersteigC/D /Mangart-Itálie/
10) Via della Vita - KlettersteigC/D /Mangart-Itálie/
11) Koritnica-steig - KlettersteigC /Mangart-Slovinsko/


 

12) Slovinska pot – Klettersteig C /Mangart-Slovinsko/

13) Jalovec - KlettersteigC /Jalovec-Slovinsko/
14) Jalovec (severozápadní cesta) - KlettersteigC /Jalovec-Slovinsko/
15) Via ferrata Rosalba Grasselli B/C /Visoki Kanin-Itálie/
16) Klettersteig Divisione Julia – B /
Visoki Kanin-Itálie /
17) Kopiščarjeva pot - KlettersteigC/D /Prisojnik-Slovinsko/
18) Hanzova pot - Klettersteig B/C /Prisojnik-Slovinsko/
19) Jubilee pot – Klettersteig B/C /Prisojnik-Slovinsko/
20) Špik (jižní stěna) - Klettersteig A/B /Špik-Slovinsko/

21) Malá Mojstrovka (severní stěna) – Klettersteig C /Slovinsko/
22)
Silva Koren Klettersteig – B/C /Krn-Slovinsko/

   Vrcholů na zdolávání je zde neskutečně moc, ale ne na každý vede schůdná cesta (nemám v plánu s celou skupinou horolezectví). Mezi ty, na které bych se rád pokusil vylézt, patří třeba tyto:

 

Triglav (2864m) – obtížnost dle volby výstupu, buď snadné cesta, anebo jedna ze zajištěných cest, obtížnosti F-PD+ + nejištěné pasáže
Jôf di Montasio (2753m) – těžké zajištěné cesty obtížnosti PD TD (dlouhé cesty v náročném terénu)
Škrlatica (2738m) – dlouhá a těžká zajištěná cesta D (nejištěné pasáže)
Mangart (2679m) – mírně obtížný chodecký terén nebo zajištěné cesty obtížnosti F- PD + nejištěné pasáže
Jalovec (2645m) – zajištěné cesty obtížnost F či D+ nezajištěné pasáže (ledovcový žlab – nedoporučuji)
Razor (2601m) – snadný ale dlouhý chodecký terén
Visoki Kanin/Canin (2587m) – chodecký terén nebo zajištěné cesty PD a D (nezajištěné pasáže + malý ledovec)
Prisojnik (2547m) – ferrata obtížnosti F nebo PD (částečně i nejištěné úseky)
Stenar (2501m) – snadný ale dlouhý chodecký terén
Špik (2472m) – dlouhý chodecký terén v závěru snadná zajištěná cesta F+
Mala Mojstrovka (2332m) – chodecká cesta nebo zajištěná cesta obtížnost PD (částečně i nejištěno)
Krn (2244m) – chodecká cesta nebo zajištěná cesta obtížnost PD+ (nejištěné pasáže)
 

Termín: 19.08 - 28.08 2016 (10dní)
Odjezd pátek 19. 08. pozdě večer (dle dohody) a návrat neděle 28. 08. (dle dohody).
Cena: bude rozepsána v příloze k ubytování a zahrnuje: ubytovací poplatek na určitý počet osob/noc, daň městu, závěrečný klid a organizační zajištění či místopisné materiály.
Platby: možné zaslat na účet: 107-9306700297/0100 anebo hotově (CZ/Eura). Jako variabilní číslo uveďte rok narození. Do poznámek napište jméno. Snažte se, abych peníze dostal včas, nejpozději v den odjezdu. Díky
J. Dejte vědět, jak se vyrovnáme.
Cena nezahrnuje: stravu, lanovky (pokud je použijeme), vstup na nějaké zpoplatněné ferraty a další…
Doprava: Dopravu si zajišťuje každá auto skupina samostatně. V příloze vám zašlu informace, kdo pojede s kým a vzájemné kontakty na sebe. Více informací se dozvíte tam.
!!! Pokud by se nás sešlo víc, tak není problém zajistit autobus!!!
Nástupní místa (auta): zveřejním, až budu vědět, kdo a odkud pojede.
Ubytování: bude zajištěno ve středisku Krajnska Gora či Bovec. Styl apartmánů pro 4,6 či 8 lidí. Každý apartmán má perfektní vybavení, vlastní sociální zařízení a zařízenou kuchyň. V ceně pobytová taxa i závěrečný úklid. Více v příloze, kde bude i schéma apartmánu.
Lanovky: použijeme kvůli většímu převýšení, ať si usnadníme a zpříjemníme den. Lístky nakoupíme společné, zlevněné.
Stravování: z vlastních zásob ve vybavených kuchyňkách apartmánů. Jinak je možné občerstvení v místních restauracích.
Povinná výbava: Běžná turistická výbava – pevné boty, teplejší oblečení pro případ zhoršení počasí, pláštěnka nebo pončo, sluneční brýle, krém s UV faktorem, osobní lékárnička (bereme expediční), skládací hole (pro stabilnější chůzi).
Ledovce: je tu jen jeden malý + dva malé zaledněné žlaby. Doporučuji nesmeky (je nutné se domluvit před odjezdem!!)
Kdo půjde na ferraty – NUTNÉ!!!: set na ferraty, přilba, úvazek, rukavice.
Pojištění: si každý zajišťuje sám – POVINNÉ
!!!
Mapy: doporučuji:WK (freytag & berndt) 141: 1:50 000 - Julische Alpen / TABACCO 019: 1:25 000 – Alpi Giulie Occidentali Tarvisiano / KOMPASS 064: 1:25 000 – Julische Alpen – Nationalpark Triglav / Alpi Giulie – Parco Nazionale del Triglav-Bled
TABACCO 027: 1:25 000 Canìn – Valli di Resia e Raccolana
Průvodce: Italské Alpy 1. východ (Ivo Petr), Slovinské a Chorvatské hory (Ivo Petr), Klettersteigatlas Alpy (Freytag&Berndt) – vše možno zapůjčit, beru sebou. Nějaké nové zajištěné cesty budou jen nakopírované na A4.

Kontakt na mě:
Martin Fojtík / Pod Karlovicemi 1222, Žamberk 56401
Tel. +420 602 459 039 / Email:
fojtikmartin@seznam.cz / Net:www.matysek.estranky.cz
Platby možné zaslat na účet KB (107-9306700297/0100) a nezapomeňte napsat svoje celé jméno

Těším se na dovolenou se starými známými či úplnými nováčky.
mangart-a-jalovec.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář