Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chystaná expedice
Expedice Bonete 6759m a Pissis 6882m

BONETE 6759m
Obrazek
Ačkoliv patří k nejvyšším horám západní polokoule jsou sotva známé. Leží v extrémní a liduprázdné vysokohorské pustině se silnými mrazy, kde se však nachází nesmírně krásná příroda.
 
Z hlediska horolezecké obtížnosti je možné je spíše zařadit mezi snadnější hory. Avšak výška, štiplavé mrazy (-30stupňů), silné bouře a velká nedostupnost, kladou značné nároky na psychickou a fyzickou stránku horolezců.

Pissis, ale hlavně Bonete jsou zlézány jen velmi zřídka. Na Bonete vystoupila doposud jen hrstka Evropanů. Ačkoliv obě hory stojí tak blízko u sebe, mělo by se k nim přistupovat z různých směrů. Na Pissis ze severovýchodu a na Bonete z jihu. Na obě hory je možné vystoupit i v rámci jedné expedice, ovšem za předpokladu, že se nebudete obávat zdolat 30km pohořím Caldera, vystoupit 2x do téměř 7000m a pak je muset zase sejít, což není záležitost pro každého. Kromně jedné italské skupiny a Knanaďana Grega Hornea to ještě nikdy nikdo s úspěchem nevyzkoušel.
PISSIS VOLCANO 6882m
Obrazek
Pissis - je jeden z největších vulkánů na světě.
Tato expedice je pro každého, kdo chce uskutečnit výškové horolezectví daleko od civilizace a dalších populárních vrcholů. Tento vrchol i vrchol Bonete se nachází v Puna (andská náhorní plošina), obklopený dalšími vulkány. Také zde objevíte stopy po dávných starověkých civilizacích, které zde žili před staletími.

Tak jsem se konečně odhodlal provést můj dávný sen o kompletním přechodu vrcholů Cerro Bonete (6759m) a Monte Pissis (6795m).

Účastníci: Sólo se mně do tohoto náročného podniku nechce, a tak kdyby měl někdo zájem, tak se ozvěte.
Viděl bych to tak na 4-5lidí. Bude pak levnější místní doprava pod kopce, protože se bude muset najmout auto s pohonem 4x4.


Plány jsou zhruba následující:
- aklimatizace v oblasti Laguna Verde
- možnost výstupu na druhý nejvyšší vrchol Jižní Ameriky – Ojos del Salado (6893m)
- přechod vrcholů
Cerro Bonete (6759m) a Monte Pissis (6795m)
- možnost ještě vystoupit na další vrcholy Pissis: East I (6789m), East II (6791m), West I (6740m), West II (6730m), West III (6690m), Central (6690m), East (6690m), Nord (6690m).
- možnost výstupu na Bonete Grande (5935m)

ObrazekTermín:
Nejlepší počasí pro uskutečnění tohoto podniku je konec prosince, leden či únor. Já bych to viděl odjet počátkem nového roku. To se, ale upřesní později.

ObrazekZde je hrubý nákres oblasti:

Mapa se u nás nedá sehnat, jinak:
- Instituto Georgáfico Militar Argentino 1:500 000
- Carta Topográfica Fiambolá Hoja 2769 - IV y III
- Club Andino Tucumán

 

Nejnáročnější bude projít kráter Caldera del Inca Pillo
vše se nese na zádech a je zde minimum vody (přes 40km ve výšce 5500m).
Obrazek

 

 

 

 

 

Mapka s přístupovou oblastí:
Obrazek
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jižní Amerika

(eva, 18. 4. 2011 15:31)

Ahoj, ráda bych vyrazila kamkoliv tím směrem v lednu/únoru 2012 - už jsi expedici uskutečnil nebo nechystáš něco zajímavýho v tom termínu tak na 3 týdny příští rok ? Kdyžtak se ozvi, ebalik@email.cz

Re: Jižní Amerika

(Mates, 21. 4. 2011 12:03)

...je to sranda, ale zrovna tři dny zěpt odpolko mě napadlo, že pokud tam do Jižní ameriky budu chtít jet, tak je nejvyšší čas to dávat do kupy...chtěl jsem jet loni, ale finance nějak nepřáli, letos bych rád, ale to by chtělo se někde sejít a hodit o tom řeč...

Cesta na Pissis

(Mirek, 16. 3. 2010 15:39)

pardon, zapomněl jsem napsat moji adresu:). Zde je mrypacekzavinacseznam.cz

Cesta na Pissis

(Mirek Rypáček, 15. 3. 2010 19:16)

Ahoj,
Nechceš na ten Pissis i Bonete lézt radši z Argentiny? Přístup od silnice je určitě kratší a rychlejší. Navíc ve Fiambala (nejbližší město pod horami) žije skvělý znalec hor, který umí perfektně poradit, když už ti žádná mapa nepomůže. Právě jsem se odtamtud vrátil a on mi opravdu velmi pomohl s Ojosem z argentinské strany. Jestli máš zájem o nějaké další info, napiš.

Mirek

Ojos del Salado

(Mates, 11. 11. 2008 13:05)

Chtěl jsem jet koncem prosince, ale nikomu se to nehodilo, takže se to o rok posunulo.Přesto ale do Jižní ameriky vyrážím a to do Mendozy, kde podnikneme nějaké výstupy a pak na Acu, kde chceme uskutečnit výstup+kopce v okolí, když bude čas.

Ojos del salado

(Tomas, 10. 11. 2008 21:06)

Chlapi, ctu vasi diskuzi, mam kamose co chce v lednu 09 na Salado a nema partaka. Kdy vy se tam vlastne chystate?

Ojos de Salado

(Michal, 2. 6. 2008 4:13)

Nazdar,
pokud se rozhodnes pro Ojos de Salado a bude to pocatkem ledna 09, dej mi vedet na m_janout@hotmail.com. Auto neni problem a k Ojos je dobry pristup. Po 20.lednu uz neni dobry termin, muzou byt boure, zacina invierno boliviano i kdyz dole je leto. Laguna verde je moc blizko celnice, volil bych jine misto pro aklimatizaci.
Cau
Michal