Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajištěná cesta - Via ferrata - Klettersteig

Odkazy na stránky věnované zajištěným cestám:Obrazek
Ferraty v Alpách

Klettersteig.de

Via Ferrata.de

Klettersteig.com

Via Ferrata.org

Via Ferrata.it

Hodnocení obtížnosti zajištěných cest

F (Facile)
Zajištěné Značené Turistické Cesty a Velmi Lehké Zajištěné Cesty
 
Místy vedeny strmým skalním terénem, a to na přirozených skalních pásech nebo uměle vybudovaných cestách. ObrazekJištění v podobě ocelových lan, řetězů nebo zábradlí slouží převážně jen ke zvýšení pocitu jistoty v exponovaném terénu, pro schůdnost cesty však nejsou příliš nutné. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti (I.) UIAA.

PD (Peu Difficile)
Lehké Zajištěné Cesty
Mírně strmý skalní terén. K postupu vpřed slouží umělé jištění ve formě ocelových lan, kramlí, kolíků a žebříků. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén stupně obtížnosti max. (I-II.) UIAA.


AD
(Assez Difficile)

Poněkud Těžší Zajištěné Cesty
Strmý skalní terén, převážná část cesty je zajištěna ocelovými lany, kramlemi, kolíky nebo železnými žebříky. Zajištěné úseky už vyžadují určitou sílu v pažích. Bez umělého zajištění by se jednalo mírně (II) nebo středně těžký horolezecký terén stupně obtížnosti max. (III.) UIAA.

D (Difficile)
Těžké Zajištěné Cesty
Velmi strmý skalní terén, místy kolmé partie. Zajištění většinou jen ocelovými lany, na nejobtížnějších místech také umělými stupy, místy značně exponované. Tyto cesty vyžadují dostatečnou sílu v pažích. Bez umělého jištění by šlo o středně těžký (III) nebo velmi těžký horolezecký terén (IV) UIAA.

TD (Trčs Difficile)
Velmi Těžké Zajištěné Cesty, Sportovní Zajištěné Cesty 
Místy extrémně exponované, vedené v kolmém skalním terénu s minimem přirozených stupů. ObrazekUmělé jištění představují převážně jenom ocelová lana a pouze malé množství umělých stupů. Nejobtížnější místa vyžadují lezeckou techniku nebo velkou sílu v pažích. Bez umělého jištění by se částečně jednalo o velmi těžký horolezecký terén (V-VI) UIAA.

ED (Extrement Difficile)
Extrémně Těžké Zajištěné Cesty, Extrémní Sportovní Zajištěné Cesty
V podstatě jsou velmi podobné jako cesty TD, avšak umělých stupů je na nich ještě méně nebo nejsou vůbec. Navíc jsou to velmi dlouhé a mimořádně náročné trasy. Na některých místech je člověk odkázán výhradně na sílu svých paží a při pohybu vzhůru hladkými skalními partiemi s minimem stupů nebo úplně bez stupů se musí vzpírat nohama proti skále.

ObrazekObrazek